Szacuje się, iż liczba telefonów komórkowych na całym świecie wynosi już ok. 5 miliardów, zaś smartfony to prawie połowa z nich. To 2,5 miliarda  użytkowanych smartfonów. Oznacza to, iż jedna trzecia ludzkości wysyła SMS-y, wysyła i odbiera zdjęcia, jak również używa telefonu np. do przeglądania stron internetowych. Nawet, jeżeli spóźniamy się do pracy, bo ciągle wpatrujemy się w smartfon, prawdopodobnie i tak będziemy codziennie używać tego inteligentnego urządzenia mobilnego. Często obawiamy się o zgromadzone w nim ważne dane. Poniżej opiszemy 9 wskazówek odnośnie skutecznej ochrony smartfonów. 

1.Zablokowanie urządzenia hasłem 

Bez tego pierwszego zabezpieczenia każdy, kto będzie miał nasz telefon w rękach, może uzyskać łatwy dostęp do wszystkich danych, które są w nim przechowywane. Warto jest ustawić oryginalne hasło, którego nikt się nie domyśli. W wypadku niektórych urządzeń możliwe jest również ustawienie odcisku palca, albo identyfikatora twarzy, za pomocą którego będzie się można dostać do zawartości telefonu. 

2.Unikanie podejrzanych łączy 

Na każdy link, który otrzymamy w wiadomości e-mail, albo w formie SMS-a trzeba patrzeć podejrzliwie. Jeżeli nie znamy nadawcy, nawet nie myślmy o klikaniu w link. Jeśli nawet znamy nadawcę, upewnijmy się, że to właśnie on wysłał link, zanim w niego klikniemy. Fałszywe konta e-mail, czy SMS-y wysyłane od fałszywych podmiotów to powszechna praktyka cyberprzestępców. Nie dajmy się zatem skusić.  

3. Natychmiastowe aktualizowanie oprogramowania 

Po tym, jak zostanie wydana aktualizacja oprogramowania dla naszego urządzenia, należy ją jak najszybciej pobrać i zainstalować. Aktualizacje zawierają często poprawki w zakresie bezpieczeństwa. 

4. Używanie unikalnego hasła dla każdego konta online 

Należy unikać ponownego wykorzystania tego samego hasła. Jeżeli cyberprzestępcy zdobędą nasze hasło, będą próbowali dostać się za jego pomocą do wszystkich naszych kont. Najlepszym zabezpieczeniem będzie używanie menadżera, który tworzy unikalne, trudne do złamania hasła. Sporą zaletą menadżera haseł jest to, iż zapamiętuje on wszystkie wygenerowane hasła.

5. Używanie VPN podczas korzystania z otwartych sieci Wi-Fi 

Czasami trudno jest uniknąć korzystania z otwartej sieci Wi-Fi, kiedy jesteśmy poza domem, a musimy wykonać kilka czynności online. Niestety, jeżeli sieć jest publiczna, korzystamy z niej nie tylko my, ale również i nierzadko cyberprzestępcy, którzy tylko czekają , aby móc łatwo dostać się do naszych ważnych danych. Ponadto tryb incognito wcale nie zapewnia prywatności i wcale nie stajemy się anonimowi dla choćby dostawcy Internetu czy operatora sieci komórkowej. Dlatego warto zainstalować na urządzeniu mobilnym aplikację VPN – sprawia ona, że jesteśmy anonimowi w sieci. Dobre VPNy nie są drogie, zapewnią to np. Nord VPN, czy Hide My Ass

Poza tym można udawać, że jest się np. z USA i korzystać z usług streamingowych jak Disney+ 😉

6. Pobieranie aplikacji wyłącznie ze sprawdzonych źródeł 

Korzystajmy wyłącznie z oficjalnie funkcjonujących sklepów z aplikacjami. Twórcy złośliwego oprogramowania bardzo często tworzą fałszywe aplikacje i umieszczają je na stronach internetowych, mając nadzieję, iż ktoś będzie na tyle naiwny, aby je pobrać. 

7. Utworzenie kopii zapasowych danych w chmurze 

Zaoszczędzimy sobie stresu, jeżeli będziemy posiadać kopię zapasową danych zgromadzonych na telefonie. Dzięki temu, nawet jeżeli kiedykolwiek zgubimy smartfona, nadal mamy wszystkie aplikacje, konta i dane w kopii zapasowej. Polecamy zabezpieczenia danych prywatnych np. w popularnym DropBoxie i danych firmowych w chmurze np. polskiej chmurze od firmy Comarch w aplikacji IBARD.

8. Uruchamienie zdalnego czyszczenia urządzenia 

Jeżeli nasz telefon zostanie skradziony, bądź zagubiony, możemy zdalnie usunąć z niego wszelkie dane osobowe zgromadzone w jego pamięci. I nie musimy się przy tym martwić, że stracimy te dane, bowiem po zastosowaniu się do poprzedniej porady, będziemy mieć przecież ich kopię zapasową. 

9. Używanie aplikacji bezpieczeństwa 

Mając na względzie wszystkie wyżej opisane wskazówki, będziemy się mieć na baczności, a zainstalowanie na urządzeniu mobilnym silnej aplikacji bezpieczeństwa zapewni nam pełną ochronę. Oprogramowanie zapewniające cyberbezpieczeństwo działa nieprzerwanie w tle, przechwytując ewentualne nieznane programy i pliki, które przesyłane są do urządzenia. Aplikacja Avast posiada jeden spośród najlepszych mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo podczas użytkowania telefonów przez wiele milionów użytkowników.

Dlaczego nie mamy cieszyć się możliwościami nowoczesnych smartfonów? Wystarczy, iż odpowiednio zabezpieczymy nasze urządzeni.

Pamiętajmy o powyższych wskazówkach. Pozwoli nam to cieszyć się bezstresowym użytkowaniem najnowszych, zaawansowanych technologicznie narzędzi.  

Jeśli jednak zdaży się że utracisz dane – skontaktuj se z naszym serwisem telefonów – na bank spróbujemy pomóc w odzyskaniu cennych danych.