Obecnie każdy producent telefonów stara się, żeby smartfony były coraz cieńsze i smuklejsze. Konsekwencją jest “odchudzenie” baterii i wbudowanie jej w telefon, co jest jednoznaczne z tym, że samodzielna jej wymiana staje się niemożliwa albo co najmniej bardzo utrudniona.

Przyjrzyjmy się jednak zaletom jak i wadom posiadania wymiennej i niewymiennej baterii w naszych smartfonach. Może uda nam się odpowiedzieć na pytanie, czy sposób zamontowania akumulatora jest rzeczywiście istotnym czynnikiem przy wyborze nowego telefonu.

 

Główną zaletą telefonów z wymiennym akumulatorem jest możliwość łatwego restartu. Wystarczy zdjąć tylną obudowę, wyjąć baterię i włożyć ją ponownie. Po włączeniu, telefon zacznie funkcjonować jak przedtem. Podobnie rzecz ma się w przypadku wymiany baterii. Jeśli akumulator w twoim telefonie nie pracuje tak, jak powinien, wystarczy kupić nowy i wymienić go samemu. Ponadto, telefon z wymienną baterią można łatwo “uratować” w przypadku zalania, kiedy istotne jest szybkie odłączenie źródła zasilania. Swobodny dostęp do akumulatora jest również istotny dla osób, które dużo podróżują. Możliwość wymiany rozładowanej baterii na nową skraca czas ładowania do minimum i zapewnia stały dostęp do urządzenia.

 

Niestety zdarza się, że poprzez częstą wymianę baterii, telefon ulega uszkodzeniu. Naprawa pinów lub gniazda karty SIM może okazać się kosztowna, szczególnie jeśli trzeba będzie użyć oryginalnych części. Prowadzi to też do poluzowania się tylnej obudowy, co z kolei sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń, które mogą utrudniać pracę telefonu. Ponadto telefony z wymienną baterią są zawsze większe i grubsze, przez co mniej nowoczesne w wyglądzie.

Wymieniamy baterie w urządzeniach Apple iPhone. Serwis Prestige GSM w Krakowie

Kto nie lubi cienkich telefonów, które oferują niesamowitą wydajność? Stworzenie takich smartfonów stało się możliwe tylko dzięki wbudowanej baterii. Stąd też jedną z zalet telefonów z niewymienną baterią jest ich nowoczesny wygląd. Ponadto zastosowanie obudowy typu “unibody” zapewnia solidność konstrukcji i zwiększa odporność telefonu na uszkodzenia. Podobnie rzecz ma się w przypadku kontaktu telefonu z wodą. Nie możemy co prawda wyjąć baterii ale zwarta obudowa “unibody” zapobiega przedostaniu się wilgoci do wnętrza urządzenia. Scalony telefon, o ile nie wpadnie nam do akwarium lub toalety, jest praktycznie w 100% odoporny na zachlapania i kontakt z wodą. Jest także odporny na kurz, pył czy inne zanieczyszczenia.

 

Niestety taka zwarta konstrukcja telefonu praktycznie uniemożliwia samodzielną wymianę baterii (co zresztą odradzają producenci). Wymaga to specjalistycznej wiedzy i narzędzi, które nie są powszechnie dostępne. Ponadto możemy zapomnieć o możliwości szybkiego restartu. Aby wykonać reset naszego smartfona musimy posłużyć się kombinacja klawiszy, którą ustalił producent. Niestety, jak twierdzą niektórzy użytkownicy, hard reset nie zawsze się udaje.

 

Podsumowując, większość dostępnych na rynku smartfonów, to modele z wbudowaną baterią. Nie jestem przekonany, czy jest to cecha, która decyduje o wyborze nowego telefonu. Większość konsumentów skupia się raczej na wydajności czy możliwościach urządzenia. Należy także obalić mit, jakoby wymiana baterii była bardzo kosztowna. W naszym serwisie telefonów oferujemy wymianę już od 79 PLN, w zależności od modelu Twojego smartfona.